srijeda, 16. rujna 2015.
Oni koji žive ili imaju rođake na selu, vjerovatno odmah mogu da prepoznaju zdravije žumance, odnosno domaće ili organsko jaje.
Naravno domaće kokoške razlikuju se od organski uzgajanih.
U ishrani kokošaka sa organskih farmi nema štetnih hemijskih komponenti ni hormona , nemaju ni ograničene uslove kretanja.
Kokoške u konvencionalnoj proizvodnji su zatvorene u kavezima, a često se hrane koncentratom.
Često se ta jaja i osjete na miris koncentrata.
Žumanca organskih jaja, uglavnom su znatno jače, tamnije boje (na slici, prvo žumance), pa tako i sve što pripremite od njih (gibanice, pite, proje, kolači) ima jasno žutu boju.
Ali organsko ili žumance koka sa sela može da bude i svetlije, jer sama boja žumanceta zavisi od vrste ishrane.
Ako se koka hrani kukuruzom i šeta dvorištem vjerovatnije je da će njihovo žumance biti tamnije. Ali ako se hrani samo kukuruzom i ne šeta, boja žumanca biće svetlija.
Bez obzira na boju, domaća i organska jaja obiluju beta-karotenom i omega-3 masnim kiselinama, a imaju veće količine vitamina A, B i E.
Nutricionista, dijetetičar i aromaterapeut Milka Raičević naglašava da je, kada je riječ o organskim proizvodima, sertifikat veoma bitan.
- Ukoliko namjeravate da kupite organske proizvode, prethodno bi trebalo da imate uvid u sertifikat, kao i da znate čime se hranila kokoška koja je nosila ta jaja. Organska jaja su svakako zdravija od konvencionalnih koja kupujemo u supermarketina, a pored toga što ne sadrže hormone i antibiotike i njihova nutritivna vrijednost je veća – ističe nutricionista.
Ukoliko se odlučite da sami odgajate piliće, prethodno se dobro informišite, omogućete im više prostora, hranite ih svježim zelenilom (što tamnija trava, to je bolje), spanaćem, keljom i brokolijem, a zimi kukuruzom.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar