nedjelja, 20. rujna 2015.

ZAŠTO NAŠIM PRECIMA NIJE TREBALA DIJETA I NISU ZNALI ZA VEĆINU DANAŠNJIH BOLESTI!

ZAŠTO NAŠIM PRECIMA NIJE TREBALA DIJETA I NISU ZNALI ZA VEĆINU DANAŠNJIH BOLESTI!
Svaka uzastopna generacije čini se da je sve više bolesnija pod uticajem suvremenog svijeta.
I ne samo to, postajemo generacija krupnih ljudi,koji se pored bolesti borimo masovno i sa kilogramima.
Zašto?
Kako to da naši preci nisu imali tolike probleme?
Da, mnogi od vas će reći da naši preci nisu toliko ni obraćali pažnju na težinu,mnogo se više radilo i zdravije se hranilo..
Ali, šta je u biti glavni razlog?
Šta je glavni krivac i izvor trenutnog stanja?

Pa da krenemo od početka.Naši djedovi i nene koristili su svoj maslac, kuhali s domaćom masti.

Osim žitarica, kao dio zdrave prehrane, mediji i zdravstvene ustanove su nam nametnuli biljna ulja i margarin. Za margarin se tvrdi da je zdrav za srce, snižava kolesterol i tlak, pomaže kod mršavljenja i poboljšava zdravlje u svakom pogledu. Dobro zvuči, ali ima jedan problem – ovo ništa nije istina.

Margarin i umjetne masti su glavni krivci!

Margarin se proizvodi od biljnih ulja, koja se dobivaju ekstrakcijom sjemenja i zrnja – soje, kukuruza, suncokreta ili repice. Ekstrakcija nije isto što i prešanje, čime se dobiva maslinovo i kokosovo ulje, već je to kemijsko odvajanje ulja uz pomoć kemijskih otapala, najčešće hexana. Visoka temperatura u procesu prerade ulja uništava u njima vitamine i antioksidante i nastaju slobodni radikali koji mogu izazvati velika oštećenja u stanicama i povećati rizik od raka. Ta ulja su već u startu užegla i nezdrava.

Zatim se na brutalan kemijski način, postupkom hidrogenizacije ili očvrščavanja, tekuća ulja mijenjaju u čvrst oblik, uz upotrebu nikla kao katalizatora. Ostaci kemikalija koje se koriste u preradi ulja i margarina, ostaju u gotovom proizvodu. U postupku hidrogenizacije nastaju trans masti za koje je dokazano da su vrlo štetne za zdravlje.

Masnoće su građevinski materijal za staničnu stjenku koja je po Bruce Liptonu, međunarodno poznatom znanstveniku s područja stanične biologije, glavni dio stanice jer omogućuje komunikaciju stanice s okolišem. Ako se u nju ugrade neprirodne trans masti, ona više ne radi na normalan način. Ovo povećava rizik od inzulinske rezistencije, dijabetesa, raka, srčano-žilnih bolesti, neplodnosti i mnogih drugih bolesti. Iako su u mnogim zemljama zabranjene, trans masti se i dalje nalaze u margarinu, ali i u kupovnim keksima, kolačima, sladoledu, mnogim vrstama čokolade i u čipsu.

Mnogi proizvođači tvrde da su prestali s postupkom hidrogenizazije, te da margarin učvrščuju drugačijim postupkom promjene masnih kiselina, gdje se molekule masnoće najprije razbijaju pa se ponovo spajaju po načelu slučajnosti uz pomoć natrij-metilata. No i te masnoće koje nastaju potpuno se razlikuju od prirodnih masnoća i našem su organizmu neprepoznatljive.

Osjetljive višestruko nezasićene masne kiseline u margarinu već su od starta užegnute (oksidiraju pod djelovanjem temperature, pritiska, zraka i svjetla), pa je ovo mazivo vrlo neugodnog mirisa i ružne sive boje. Da bi se uklonio ružni miris margarin se ispire parom i deodorira, a uz pomoć kaustične sode i kemijskih sredstava za izbjeljivanje se izbjeljuje kako bi se uklonila ružna siva boja. Nakon svega dodaje se umjetni okus i umjetna žuta boja, proizvod se pakira kao ”zdravija alternativa maslaca” i dostavlja na police supermarketa. Dobar tek…

Ostaci sljedećih opasnih kemikalija mogu se naći u gotovom proizvodu – margarinu:

ekstrakcijski benzin heksan, u određenoj količini eksplozivan, oštećuje živce;
aceton, zapaljiva tvar, štetan za mozak i živce;
fosforna kiselina, jaka i opasna kiselina;
kaustična soda;
metal nikal kao katalizator kod hidrogenizacije;
metanol (stvara se od natrij-metilata u postupku promjene masnih
kiselina);
izbjeljujuća sredstva;
PHA poliaromatski ugljikovodici (jedna od najjačih kancerogenih tvari).

Pa eto odakle tolika oboljenja, a za prekomjernu težinu da i ne pričamo!

Dio se ovih kemikalija koristi u procesu proizvodnje, a dio se stvara kao rezultat kemijskih reakcija u tom procesu. Jedan dio kemikalija dolazi čak s brodova za transport sirovina, jer se u istim tankovima prevoze kemikalije (npr. razna kemijska otapala) i ulja od kojih se pravi margarin.

Pored svega, margarin se sastoji od biljnih ulja u kojima prevladava omega-6, što pridnosi prekomjernom unosu omege-6 u odnosu na omegu-3. Ova neravnoteža izaziva upalne procese u tijelu te je uzročnik mnogih kroničnih bolesti.

Margarin je potpuno neprirodan proizvod prepun opasnih kemikalija, brutalno manipuliran na molekularnoj razini te sadrži masnoće strane ljudskom organizmu. Sve više znanstvenih studija pokazuje vezu između konzumacije margarina i alergija, ekcema, astme, alergijskog začepljenja nosa i ulceroznog kolitisa kod djece. Možete napraviti eksperiment i ostaviti jedan komad margarina i isti toliki komad maslaca vani u prirodi. Maslaca će vrlo brzo nestati, jer će postati hrana raznim životinjama, kukcima i mikroorganizmima koji se nalaze u prirodi, ali margarin će ostati netaknut.

Ne zbog toga što je zdrav za srce, već samo zbog toga što je industriji isplativ, mediji će i dalje reklamirati margarin jer su i oni plaćeni za to. Novac vlada svijetom, ali ipak svaki pojedinac sam odlučuje gdje će uložiti svoj novac. Zato budite svjestan potrošač a ne žrtva i ne kupujte hranu koja to nije.
0

KROZ VIJEKOVE OVO ULJE JE BILO “POŠTOVANO” KAO ULJE KOJE”lIJEČI SVE”-Da li je palo u zaborav?

KROZ VIJEKOVE OVO ULJE JE BILO “POŠTOVANO” KAO ULJE KOJE”lIJEČI SVE”-Da li je palo u zaborav?
Ulje iz ajkuline jetre, ima dugu tradiciju i zanimljivu historiju.

Ne znamo tačno kada je ovo ulje prvi put primjenjeno u narodnoj medicini, ali se smatra da je korišćeno još u vrijeme Vikinga.

Znamo da je u drevnim vremenima, ovo ulje igralo važnu ulogu u životu ribara. Ribari u starom Japanu su ga zvali “Samedawa” ili “Leči sve”, a spominje se i u kineskoj tradicionalnoj medicini Honzukomuko. U Skandinaviji su ga koristili za brzo zarastanje rana, slabosti organizma i nadraženosti respiratornog sistema. Zahvaljujući romanu “Starac i more” Ernesta Hemingveja, znamo da su ulje iz ajkuline jetre koristili i ribari Karipskog mora.

staracimore

“On je takođe pio šolju ulja iz jetre ajkula svaki dan iz velikog bureta u kolibi u kojoj su mnogi ribari čuvali svoju opremu. Ono je bilo tu za sve ribare koji su ga hteli. Većina ribara je mrzela njegov ukus. Ali on nije bio ništa gori od ustajanja u sitne sate kako su oni to činili, a bilo je vrlo dobro protiv prehlada i gripa i bilo je dobro za oči.”

 Odlomak iz romana: “Starac i more”, Ernest Hemingvej

Prvi pisani dokumenti o upotrebi ovog ulja u liječenju datiraju iz 1762. godine. U ovom tekstu, jedan poznati sveštenik u Norveškoj preporučuje ulje ajkule kao dobar preparat koji bi trebalo da ima svaka apoteka.

Krajem XIX vijeka njegova upotreba u narodnoj medicini gotovo u potpunosti prestaje. Dolazi do razvoja moderne medicine i sve veće upotrebe hemijskih lijekova. Srećom, korisno dejstvo ulja iz ajkuline jetre, zahvaljujući dr Astrid Brohult nije palo u zaborav.

Šesdesetih godina dr Astrid Brohult radeći sa djecom oboljelom od leukemije, došla je do epohalnih otkrića o dejstvu alkilglicerola na imunitet uopšte, a ne samo kod leukemije.

Dr Astrid Brohult poneta svojim oduševljenim i prvim rezultatima nastavlja da otkriva tajnu kojom ulje iz ajkuline jetre čini čudo. Ovo je bio veliki izazov ne samo za nju, već i za druge naučnike koji su počeli da detaljno istražuju ulje iz ajkuline jetre.

ecomer-astrid

 Ovo ulje dokazano djeluje na:

uspostavljanje imuno-balansa organizma

štiti od infekcija, prehlade i gripa

odličan je kod alergija

reguliše nivo bijele i crvene krvne loze

ubrzava zarastanje rana

inhibiciju i regresiju rasta tumora

daje snagu za prevazilaženje krize

 Povećane potrebe se javljaju kod:

opšteg pada imuniteta

prehlade i gripa

alergije, astme i bronhitisa

stanja stresa

gubitka energije i izdržljivosti

psorijaze, vitiliga i akni

 Ovo ulje  dovodi do poboljšanja opšteg stanja osoba koje boluju od:

dijabetesa i drugih endokrinoloških oboljenja

reumatizma i artritisa

nesanice

Preporučuje kao dodatni preparat uz hemo i radio terapiju.

 Kako se uzima ulje ajkuline jetre?

riblje-ulje002

Uglavnom se ovo ulje nalazi u obliku kapsula, a ređe kao flaširano ulje. U najvećem broju slučajeva proizvodi su standardizovani na sadržaj alkilglicerola. Preventivno se koriste doze od 50-150mg alkilglicerola dnevno i znatno više doze u terapijske svrhe. Uzima se sa hranom, radi boljeg usvajanja.
0

SAMO JEDNA BILJKA MOŽE BITI “MAJKA ZDRAVLJA”-Evo koja biljka je u pitanju!

SAMO JEDNA BILJKA MOŽE BITI “MAJKA ZDRAVLJA”-Evo koja biljka je u pitanju!
Nema onoga tko bar jednom u životu nije imao blizak susret s koprivom i na mjestu spoznao koliko ona pali i žari! Mnogi će ustvrditi da i liječi iako nisu svjesni svih njezinih ljekovitih svojstava.

Kopriva se koristi za čišćenje organizma, jačanje imuniteta, pomaže u liječenju gotovo svih bolesti ili tegoba koje imaju veze s riječju – krvnost, i na kraju pomaže cijelom tijelu… i još puno, puno toga!

Upravo je sada pravo vrijeme da naberete dovoljno mladih izdanaka koprive za svoju malu prirodnu kućnu ljekarnu.

Kopriva cvate od lipnja pa sve do rujna, a bere se za vrijeme cvatnje, ili tik prije. Znalci kažu da je zrela kopriva ljekovitija od mlade, jer list svoju punu ljekovitost dostiže upravo u vrijeme pred samu cvatnju ili početkom cvjetanja. Tijekom ljeta beru se samo listovi, a čitava biljka u rano proljeće, te čitava biljka sa sjemenom u kasnu jesen.

Mnogi koprivu doslovno smatraju korovom jer je to biljka koja raste gotovo pa posvuda, (po livadama, uz ograde, uz šumu, najviše na bogatim tlima) savjet je da ne berete izdanke koji rastu tik uz prometnicu, jer poput mnogih biljaka tako i kopriva upija mnoge štetne tvari. Ako ju pak berete uz prašnjav šumski put, tada ju svakako dobro namočite i isperite od suvišne prašine.

Bez obzira na sva njezina ljekovita svojstva kopriva se ne konzumira svježa jer kod osjetljivih osoba može naštetiti bubrezima. Mnogi ju najčešće pripremaju na načine kao što to čine sa špinatom ili blitvom, no blagotvorno djeluje i u juhama ili kao čaj. Naravno koprivu možemo i sušiti, a prema nekim istraživanjima kopriva sušenjem ne gubi svoja ljekovita svojstva.

Sada slijede sve one zdrave stvari zbog kojih koprivu nikako ne bi smjeli izbjeći ovog proljeća:

Kopriva liječi: jača otpornost organizma, slabokrvnost, kamence mokraćnog mjehura, giht, išijas, reumu, zaustavlja nutarnja i vanjska krvarenja, kopriva pročišćuje krv pa je korisna kod kožnih bolesti, bubuljica i akni hemeroida, otvorenih rana na koži, pomaže kod bolesti pluća, želudca, žuči, jetre, astme, žutice, dokazano snižava sadržaj šećera u krvi, regulira niski krvni tlak, olakšava iskašljavanje, sprječava ispadanje kose, zaustavlja krvarenje,čistio krv, pomaže pri glavoboljama, pospješuje probavu, (zbog velikog udjela kalija u svome sastavu djeluje diuretski) zastoj mokraće, virusna i bakterijska oboljenja, anemiju, teške bolesti krvi, suženje krvnih sudova, fistule, gljivična oboljenja noktiju,ekceme, umor, kancerozne izrasline u želucu, preporučuje se kod infekcija u ustima, afti ili upala desni…. Nije li to dovoljno?!

‘Neće grom u koprive’

Prema starom germanskom vjerovanju bila je simbol boga munje čiji bljesak također pali i žari. Narod vjeruje kako munja tako dobro poznaje koprivu i čovjeka, pa ih izbjegava.
Još se u staroj Grčkoj koristila za masažu protiv reumatskih bolova, a danas je sve više dokaza kako «opekline od koprive» smanjuju reumatske bolove. Stari su je Egipćani kultivirali kao povrće, a i danas se smatra samoniklom povrtnicom.

Evo jednostavnog načina za pripremu čaja od koprive koji možete piti ili koristiti kao oblog.

Ako pripremate čaj od svježe ubrane koprive tada usitnite oko 50grama listova i kuhajte ih 15-ak minuta u 1 litri vode. Ostavite da odstoji najmanje 8 sati, nakon toga slobodno konzumirajte zdravlje koje ste sami ubrali. Ako pak sušite koprivu pripremajte ju kao i svaki drugi prirodni čaj, u uzavrelu vodu stavite čaj od koprive i ostavite 10 do 15 minuta da odstoji.
0

LJEKOVIT A JEFTIN RECEPT ZA UKUSAN SOK

 LJEKOVIT A JEFTIN RECEPT ZA UKUSAN SOK
Mogu vam reći, napravila sam odličan, veoma ukusan napitak.  Ali, ono što je drugačije je to da su svi sastojci prirodni, a svi znamo šta sve sadrže kupovni napici.
Bitno je sve raditi po receptu..

Za pripremu ovog soka treba vam:

- 2 kg naradže

- 40 vrhova mlade žare
- 2  litra vode
Priprema:
Narandže oprati, prelijti ključalom vodom (za uklanjanje gorčine), obrisati ih i smjestiti u zamrzivač na sat-dva vremena.
Izvaditi iz zamrzivača, isjeći i samleti na mašinu za mljevenje mesa.
Smesu preliti sa 3 litra vode (filtrirane ili prokuhane i ohlađene). Ostaviti da odstoji desetak minuta.
Procijediti kroz cjediljku.
U preceđen sok dodati  vodu i u to potopiti  vrhove žare(koprive) koju ste prethodno oprali u hladnoj vodi!

Dobro promješati i poklopite da odstoji 6 sati.

Iscijedite koprivu iz soka i preručite u flaše ili tegle. Vaš ukusan sok je spreman za upotrebu!
Možete ga čuvati u frižideru desetak dana.
Iznenadit ćete se da soku apsolutno nije potreban šećer jer mu naranža daje prirodnu slatkoću.

Ukoliko baš volite slađe,onda možete dodati u sok kašiku meda.

LJEKOVITOST:

Naranča – zvijezda među ljekovitim voćem

Narodna mudrost veli da je sok ovoga voća i biljke ujutro zlato, u podne srebro, a navečer bronca.

Tako se ovaj sok i preporučuje da konzumira.

Nekada su bile jako skupe te su se jele samo kao božićna poslastica. Danas su na našu sreću svima dostupne.

Narančina je ljekovitost toliko opsežna, da bi se o njoj dala napisati podeblja knjiga.

Sastav i ljekovitost naranče

Naranče su bogate vitaminom C, B1, B9 (folnom kiselinom) i A, kalijem, kalcijem i vlaknima.

Svaki dan pojedite naranču da biste opskrbili organizam preporučenom dozom vitamina C koji dokazano sprečava mnoge zdravstvene tegobe – od gripe i alergije do ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti.

Naranča sadrži nekoliko inhibitora raka – karotenoida, terpena i flavonoida.

Zajedno s drugim vrstama agruma spada među najmoćnije borce protiv raka. Sadrži čak 58 poznatih antikancerogenih tvari, više nego ijedna druga hrana.

Naranče posjeduju velike količine poznatog antioksidansa glutationa, međutim on se gubi cijeđenjem pa ih zato jedite cijele.

Kuhana oljuštena naranča, nanesena u debelom sloju na gnojne čireve, daje izvanredne rezultate.

Pomažu kod astme i alergija, snižavaju povišenu temperaturu i potiču znojenje.

Narančina kora služi kao stimulans živčanog sustava, kao sredstvo za poticanje probave, za snižavanje visoke temperature i protiv crijevnih nametnika.

S DRUGE STRANE:

Drugi sastojak ovog soka je kopriva…Nedavno smo pisali koliko je zdrava i da je pravo vrijeme za njenu berbu.

Kod kojih sve tegoba pomaže možete pročitati na linku OVDJE

 Dakle,nakon konzumacije ovog soka osjetit ćete:
poboljšava izgled kože i kose
sprečava visoki tlak
pomaže kod bolesti dišnih puteva
smanjuje upale kod artritisa
štiti zdravlje kardiovaskularnog sustava
sprečava napadaje žuči
čuva od gripe i prehlade
štiti od mnogih vrsta raka

S toga,manite se konzerviranih sokova i napravite ovaj domaći od kojeg ćete imati velike koristi.
0

UPALJENI SINUSI OVIM RECEPTOM ĆE BITI “KAO RUKOM ODNEŠENI”

UPALJENI SINUSI OVIM RECEPTOM ĆE BITI “KAO RUKOM ODNEŠENI”
Poznat vam je osjećaj punine u licu, pritisak iza očiju, otežano disanje kroz nos, neugodan miris u nosu, otjecanje stražnjeg dijela sluzi iz stražnjeg dijela nosa u grlo. Ako ne, vi ste pravi sretnik. Ako da, vi ste samo broj u mnoštvu ljudi sklonih sinusitisu.

Sinusitis je upala sinusa. Javlja se kada se epitel koji prekriva sinuse upali i nateče, te izaziva pritisak, bol i začepljenje sinusa.

Upala sinusa je prenosna bolest. To se događa kapljičnim putem – kašljem, disanjem, slinom ili dodirom.

U početku je upala sinusa u pravilu virusna, što dovodi do oticanja sluznice pri čemu se zatvaraju otvori koji povezuju sinuse s nosom i grlom. Uslijed toga dolazi do zadržavanja sluzi i množenja bakterija u sinusima, te stvaranja gnoja. Kada se sinusi ispune gnojem uslijed pritiska javlja se osjećaj pritiska i boli.

Ukoliko opisano stanje traje duže od nekoliko tjedana dolazi do jačeg oštećenja sluznice i pojave tzv. kronične upale sinusa.

Cilj liječenja bi trebao biti otvaranje sinusa.

Dobra i zdrava prehrana, koja sadrži voće i sirovo zeleno povrće može pomoći otvaranju sinusa, ali i prevenciji nastanka upale. Također su vrlo korisni vitamini A i C. Vitamin A se nalazi u naranči, te žutom povrću, punomasnom mlijeku, vrhnju, maslacu…

Vitamin C se nalazi u citričnom voću, šipku, brokulama, rajčicama, paprikama…

Korisno je sve čime se općenito jača imunitet.

Važno je također, piti mnogo tekućine, najbolje čaja.

Mi vam preporučujemo  đumbirov čaj

Odličan je za oslobađanje začepljenog nosa i sinusa te za ublažavanje glavobolje povezane s upalom sinusa.

Za đumbirovu ljekovitost zaslužan je aktivan sastojak gingerol.

Ljut okus ovog čaja ugrijat će nosnice i sinuse te potaknuti razrjeđivanje i izlučivanje sluzi.

Priprema:

Isjeckajte korijen svježeg đumbira, zagrijte vodu i skinite kotlić s vatre prije vrenja.

Ubacite po 1 žlicu naribanog korijena đumbira na 2 dl vode.

Pustite da odstoji 10 do 15 minuta. Pijte tijekom dana.

Svježi đumbir toliko je bogat aktivnim tvarima da iste sastojke možete iskoristiti dva-tri puta za pripremu čaja.

Samo ih prelijte s još vode, zagrijte, pustite da odstoje desetak minuta i popijte.

 Drugi ciklus liječenja sinusa pored čaja koristite i topli ručnik

Topli ručnik može vam ublažiti glavobolju povezanu sa sinusitisom.

Namočite ručnik u toplu vodu, dobro ga iscijedite i nakapajte na njega par kapi eukaliptusova i ulja metvice.

Položite ručnik, dok je još topao, preko čela i nosa.

Toplina će vam goditi, ovlažit će vam nosnice te olakšati bol i pritisak u sinusima.

Isti postupak možete provesti i sa suhim ručnikom koji ste prethodno zagrijali na radijatoru (prije toga dobro očistite površinu na kojoj ćete zagrijati ručnik).

Kad je zagrijan, nakapajte malo ulja eukaliptusa i metvice pa ga stavite preko čela i nosa.

Ako je ručnik prevruć, pričekajte da se malo ohladi.
0

ISTRAŽIVANJE POKAZALO DA UPOTREBOM OVOG ULJA SKIDATE SALO U REGIJI STOMAKA!

ISTRAŽIVANJE POKAZALO DA UPOTREBOM OVOG ULJA SKIDATE SALO U REGIJI STOMAKA!
Da li ste znale da je kokosovo ulje jedan od najboljih sastojaka za skidanje viška kilograma.

Ono sadrži jedinstvenu kombinaciju masnih kiselina koje imaju snažan efekat na metabolizam.

Nekoliko studija je pokazalo da uključivanjem samo kokosovog ulja u svoju dijetu možete da izgubite masne naslage, pogotovo one u regiji stomaka!

Kako kokosovo ulje utiče na smanjenje kilograma?

Svaka namirnica ima svoju kalorijsku i nutritivnu vrednost isvaka prolazi kroz različit metabolički put.

Različiti tipovi namirnica imaju različit uticaj na hormone i metaboličke procese. Neke efikasnije prolaze kroz te procese, dok je za druge potrebno više energije da se svare i obrade.

Jako bitna odlika kokosovog ulja je ta što je termogenično – to znači da kada ga konzumirate povećava se utrošak energije potrebne za varenje, pa se troši i više kalorija.

U novoj  studiji je otkriveno da 15-20g (1 do 2 kašike) kokosovog ulja dnevno povećava utrošak energije za 5% čime se sagoreva oko 120 kalorija više dnevno.

OVO ULJE POMAŽE I KOD RAZNIH OBOLJENJA O ČEMU SMO VEĆ PISALI I O ČEMU  VIŠE MOŽETE PROČITATI ovdje

Kako kokosovo ulje utiče na smanjenje apetita?

Mršavljenje se svodi na princip ,,kalorije unutra, kalorije napolje” što u suštini jeste istina. Da biste smršali potrebno je da trošite više kalorija nego što ih unosite u organizam. Međutim, ovo ne znači da treba da postanete opsednute brojkama i merenjem kalorijske vrednosti svakog zalogaja.

Ključan trik za mršavljenje jeste smanjenje apetita – jer što manje pojedete, manje su šanse da ćete uneti više kalorija nego što vam je potrebno. Tako, ako regulišete svoj apetit i dovedete ga na normalu ne morate da se bavite brojakama i spiskovima energetske vrednosti na namirnicama.

Brojne studije su pokazale da unos srednjeg lanca masnih kiselina, kakve sadrži kokosovo ulje, znatno utiče na osećaj sitosti, tj, hrana koja ih sarži čini da se brže osetimo sitima i manje pojedemo.

Dakle, kokosovo ulje u isto vreme utiče na brže sagorevanje kalorija i smanjenje apetita.

Kako kokosovo ulje utiče na smanjenje naslaga na stomaku?

Pošto utiče na povećanje energije koja dalje utiče na veće sagorevanje kalorija i uz to na smanjenje apetita, logično je da kokosovo ulje na duže staze utiče i na smanjenje masnih naslaga.

Jednostavna studija je to i pokazala.

40 žena je učestvovalo u studiji – polovina je konzumirala 30g (2 kašike) kokosovog ulja dnevno, druga sojinog tokom 28 dana. Po završetku ispitivanja rezultati su bili sledeći:

- Obe grupe su izgubile na težini (oko 1kg).
- Samo je grupa na kokosovom ulju smanjila obim struka, dok je ona na sojinom imala čak blagi porast.
- Grupa na kokosovom ulju je povećala nivo HDLa – dobrog holesterola, dok je druga grupa smnjila dobri, a povećala loši holesterol.

Zaključak: Grupa na kokosovom ulju nije izgubila ništa više kilograma od one na sojinom, ali jeste imala bolje rezultate kada su u pitanju naslage na stomaku. A sigurni smo da već znate koliko je opasno salo na stomaku.

Dakle, kokosovo ulje utiče na zdrav i postepen gubitak kilograma.

Ne zaboravite da je kokosovo ulje masnoća

Kokosovo ulje je na kraju krajeva masnoća, koja ima svoj određeni broj kalorija, tako da, bez obzira na sve gore navedeno, treba da pazite na unos ove namirnice.

Ukoliko držite dijetu ili jednostavno režim ishrane koji podrazumeva tačno određen broj kalorija koje tokom dana unosite, dodavanje kokosovog ulja na ovu brojku može učiniti da se udebljate!

Ukoliko pak nemate neki striktan program ishrane, kokosovo ulje će vremenom učiniti da smanjite apetit i povećate energiju za sagorevanje kalorija, pa ćete sigurno, zahvaljujući njemu, izgubiti koji kilogram.

Poenta priče je da nezdrave masnoće u svojoj ishrani ZAMENITE kokosovim ulje.

Nikako nemojte da unosite previše kokosovog ulja u svoju ishranu. Optimum koji preporučuju stručnjaci je 30g (2 kašike) dnevno. Naša preporuka je da ga koristite za kuvanje kao zamena za obično biljno ulje.
0

Domaći lijek za artritis, išijas, reumatizam, bolna koljena, trn u peti, bolove u kuku, oboljenja zglobova…

Domaći lijek za artritis, išijas, reumatizam, bolna koljena, trn u peti, bolove u kuku, oboljenja zglobova…
Njemačko-američki “otac” sirove ishrane i autor knjige “Živjeti bez bolesti”, Ernst Günter svojevremeno je objavio zanimljiv recept za liječenje artritisa, gihta, išijasa, reume te ostalih upalnih i bolnih stanja na zglobovima, kukovima, prstima ruku i nogu, koljenima i bolnoj peti (trn u peti). Lijek se sastoji u vidu obloga koje stavljate na bolna mjesta i koji djeluju direktno na mjesto na kojem se problem manifestira.

Postupak izrade obloga

Potrebni su vam krumpir, crveni luk i sjeme lana.

Potopite punu jušnu žlicu sjemenki lana u 2-3 dcl vode. Vodu kuhajte desetak minuta dok sjemenke lana ne naprave škrobasu smjesu.

Istovremeno operite sav krumpir i izribajte ga skupa s korom. Izribajte i srednju glavicu crvenog luka. Kada se voda s lanenim sjemenom ohladi dodajte luk i krumpir i sve dobro izmješajte. Ocjedite višak tekućine iz smjese.

Ukoliko se radi o problemima na prstima ruku ili nogu , odnosno peti, smjesu stavite u stare rukavice ili čarapu obucite na ruke ili noge te preko navucite najlonske kese koje ćete vezati tako da višak tekućinet ne može izlaziti vani.

Na druge dijelove tijela kao što su kukovi, kičma, rebra, koljena i sl. predlažemo da smjesu umotate prvo u gazu te položite na oboljelo mjesto, nakon toga cijelo područje omotajte nekim zavojem ili prozirnom folijom za domaćinstvo koja će smjesu držati pripijenu za oboljelo mjesto.

Ove obloge potrebno je držati tijekom noći, odnosno za vrijeme spavanja, na oboljelim mjestima te ujutro baciti, a mjesta oprati sapunom i vodom.

Ukoliko su mjesta vidna, a luk vam eventualno iritira kožu, odnosno pravi crvenilo, kožu prvo možete namazati nekom jako masnom kremom ili maslinovim uljem ili možete pojačati sloj gaze na smjesi. Istovremeno s korištenjem ovih obloga izvana potrebno je redovno svakodnevno koristiti laneno ulje koje će djelovati iznutra.

Proceduru ponavljate kada god možete sve dok ova masa ne “izvuče” oboljenje iz tijela.

Ovaj recept iako ne dolazi iz naših krajeva nadovezuje se na tradiciju koja je u našim narodima poznata od davnina u obliku obloga od luka i krumpira za različita upalna stanja.

Stoga preporučujemo i našim čitaocima koji imaju neki od navedenih problema da probaju ovaj prirodni metod kako bi se riješili navedenih tegoba.

Podjelite tekst sa prijateljima putem Facebooka.
0