subota, 12. rujna 2015.

PRIJEKI LIJEK ZA LJUDE KOJI IMAJU POVIŠEN ŠEĆER!

PRIJEKI LIJEK ZA LJUDE KOJI IMAJU POVIŠEN ŠEĆER!
Ova biljka je lijek za ljude koji imaju povišen šećer, a gaji se veoma jednostavno. Nadzemni dio se može iskoristiti isto tako dobro kao i onaj koji raste u zemlji.

Čičoku možete naći na svim pijacama. Slična je krompiru, i veoma je ljekovita kada se koristi u ishrani. Nazivaju je i biljkom 21. vijeka, jer se danas najviše koristi u kulinarstvu.

Krompirasti dio čičoke se koristi za farmaceutsku industriju i ljudsku ishranu. U krtoli čičoke, za razliku od običnog krompira, nema škroba nego inulina, zbog čega ga u ishrani koriste osobe oboljele od šećerne bolesti – dijabetesa i osobe koje imaju problema sa prekomjernom težinom.


Kao ljudska hrana čičoka se može koristiti sirova, tanko narendana i začinjena kao salata u koju možete dodati i drugo povrće. Kao prilog jelu koristi se kuhana ili pečena kao i krompir. U obliku brašna koristi se za izradu hljeba.

Od čičoke se može proizvesti i rakija, i to 6 litara od 100 kilograma čičoke, a može se i kiseliti kao zimnica.

Dijabetičari čičoku mogu koristiti u neograničenim količinama dnevno jer ona snižava visinu šećera u krvi. Slično kao krompir, i čičoka je dobar izvor kalijuma, a pola šoljice svježe čičoke zadovoljava 20 % dnevnih potreba za kalijumom.

U istih pola šoljice čičoke nalazi se 1,5 grama bjelančevina, 1,2 grama celuloze. Čičoka je izvor kalcijuma, gvožđa, vitamina S, folne kiseline i vitamin V1 i V2.

Da bi se iskoristila ljekovita svojstva čičoke, treba je konzumirati u svježem stanju. Termički obrađen gomolj nema ljekovita svojstva karakteristična za sirov korijen pa se preporučuje za ishranu zdrave osobe.

Čičoka daje izvanredne prinose uz jednostavnu agrotehniku, otporna je na sve vremenske uticaje i bolesti, proizvodnja je jako jeftina kada se uzme u obzir da se sadni materijal kupuje samo jednom, a eksploatiše deset godina.

Čičoka ili kako je još nazivaju slatki krompir, morska repa, mačja repa, divlji krompir je višegodišnja zeljasta biljka, slatkog gomolja (krtola), krupnog i nepravilnog oblika. Potiče iz iste biljne porodice kao i suncokret. Sličnost im je u izgledu nadzemnog dijela biljke.


Stabljika je jednogodišnja, može da poraste do 3,5 metra visine, donji listovi su srcoliki na dužim drškama, a u septembru na vrhu razvijaju velike crvenkastosmeđe ili svijetlo žute cvjetove slične suncokretu, ali manje (u prečniku 4-8 centimetara).

Čičoka se može gajiti kao jednogodišnja i kao višegodišnja kultura. Dobro podnosi sušu i niske temperature.

Nema komentara:

Objavi komentar